...bo lubię piec!
Blog > Komentarze do wpisu

Chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem

 Praktycznie zawsze piek±c chleb ze słonecznikiem dodaje do niego m±kę żytni±. Zależnie od chęci i zaopatrzenia kuchennych szafek- jasn±, pełnoziarnist± lub obie naraz. Dzięki temu chleb ma odpowiedni± konsystencję i jest o te kilka żytnich łusek zdrowszy, co idzie w parze z "samym zdrowiem" płyn±cym z nasion. Mnóstwo witaminy B, zdrowe serce, mniejsza podatno¶ć na stres (idealna kanapka do szkoły/pracy ;)) i wzbogacony smak, ideał :D. Zrobiony "na oko" z zamiarem uzyskania zdrowego, syc±cego "wypieku kanapkowego" ;).

Przygotowałam go w ramach Grumkowej zabawy "Upiecz smakowity chleb!", której patronem s± Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica", producent margaryny "Smakowita".

    

 Pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem

 

składniki:

500 g m±ki pszennej chlebowej 

250 g jasnej m±ki żytniej (typ 720)

450 g wody (lub trochę więcej w zależno¶ci od wilgotno¶ci m±ki)

25 g drożdży

ok. 200 g nasion słonecznika

12 g soli

 

Przygotowanie:

 Oba rodzaje m±ki wymieszać w dużym naczyniu. Wlać wodę, wkruszyć ¶wieże drożdże, odstawić na kilka minut aż się rozpuszcz±. Nasiona uprażyć na suchej patelni (aż lekko zmieni± kolor i "spuchn±"), przestudzić. Do m±ki z wod± i drożdżami wsypać pozostałe składniki, wyrobić gładkie, lekko klej±ce ciasto. Pozostawić do wyro¶nięcia na około 1 h.  Ciasto zagnie¶ć ponownie i uformować bochenek, włożyć go do foremki wyłożonej papierem do pieczenia lub wysypanej otrębami. Zostawić do wyro¶nięcia na kolejn± godzinę. Piekarnik nagrzać do 220 stopni, piec chleb przez około 40-60 minut. 

 

Upiecz Smakowity Chleb!

czwartek, 06 wrze¶nia 2012, nette7

Polecane wpisy

Durszlak.pl