...bo lubię piec!
Blog > Komentarze do wpisu

Chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem

 Praktycznie zawsze piekąc chleb ze słonecznikiem dodaje do niego mąkę żytnią. Zależnie od chęci i zaopatrzenia kuchennych szafek- jasną, pełnoziarnistą lub obie naraz. Dzięki temu chleb ma odpowiednią konsystencję i jest o te kilka żytnich łusek zdrowszy, co idzie w parze z "samym zdrowiem" płynącym z nasion. Mnóstwo witaminy B, zdrowe serce, mniejsza podatność na stres (idealna kanapka do szkoły/pracy ;)) i wzbogacony smak, ideał :D. Zrobiony "na oko" z zamiarem uzyskania zdrowego, sycącego "wypieku kanapkowego" ;).

Przygotowałam go w ramach Grumkowej zabawy "Upiecz smakowity chleb!", której patronem są Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica", producent margaryny "Smakowita".

    

 Pszenno-żytni chleb ze słonecznikiem

 

składniki:

500 g mąki pszennej chlebowej 

250 g jasnej mąki żytniej (typ 720)

450 g wody (lub trochę więcej w zależności od wilgotności mąki)

25 g drożdży

ok. 200 g nasion słonecznika

12 g soli

 

Przygotowanie:

 Oba rodzaje mąki wymieszać w dużym naczyniu. Wlać wodę, wkruszyć świeże drożdże, odstawić na kilka minut aż się rozpuszczą. Nasiona uprażyć na suchej patelni (aż lekko zmienią kolor i "spuchną"), przestudzić. Do mąki z wodą i drożdżami wsypać pozostałe składniki, wyrobić gładkie, lekko klejące ciasto. Pozostawić do wyrośnięcia na około 1 h.  Ciasto zagnieść ponownie i uformować bochenek, włożyć go do foremki wyłożonej papierem do pieczenia lub wysypanej otrębami. Zostawić do wyrośnięcia na kolejną godzinę. Piekarnik nagrzać do 220 stopni, piec chleb przez około 40-60 minut. 

 

Upiecz Smakowity Chleb!

czwartek, 06 września 2012, nette7

Polecane wpisy

Durszlak.pl